НімеччинаФутбол

Неприборкані «жеребці»

«Айнтрахт» – «Боруссия» Д. Джуд Беллингем сравнивает счет. Фото GettyImages

«Баварія» втретє зустрілася з гладбахською «Боруссією» і знову осоромилася. Матч «Боруссії» та «Баварії» 13 серпня у Менхенгладбасі дав старт поточному чемпіонату.

Читати цю статтю на русском языке

Суперники у першому таймі обмінялися голами Плеа та Левандовського, другу половину зустрічі провели «насухо», і таким чином гладбахці зіпсували Юліану Нагельсманну дебют на тренерському містку «Зірки Півдня». Але то були жалюгідні дрібниці порівняно з тим, що сталося 27 жовтня на цьому ж «Боруссія Парк» у поєдинку 1/16 фіналу Кубка Німеччини. Господарі табуном диких мустангів промчали по обороні рекордмайстра, забивши три м’ячі вже в перші 20 хвилин, а на початку другого тайму додавши ще два.

Оскільки в Бундеслізі календар кіл повторюється, ця ж пара 7 січня відкрила другу половину чемпіонату, а заразом і 2022-й футбольний рік у Німеччині. Тут уже не було місця ані стартовому запалу, ані кубковому куражу: беззастережний лідер приймав команду, що знаходиться за два очки від зони вильоту. І знову мюнхенці опростоволосилися, отримавши «бублик» і в рідних стінах. До речі, для «Боруссії» це була 27-а перемога над «Баварією» у Бундеслізі, сильніше рекордмайстра не ображав жодний (у «Вердера» 26 вікторій).

Щоправда, зараз, на відміну від двох попередніх матчів, у «ротен» є серйозне виправдання – катастрофічна кадрова ситуація. Нагельсманн не міг задіяти аж 13 гравців основної заявки – Ноєра, Дейвіса, Куассі, Ернандеса, Річардса, Сане та Упамекано скосив ковід, Горецька, Коман, Станішич, Толіссо та Шупо-Мотінг травмовані, а Сарр поїхав на Кубок Африки. І наставник «Баварії» зліпив «з того, що було» дуже химерну конструкцію. Кімміх згадав молодість і зайняв правий край оборони, правий бек Павар склав пару Зюле в центрі, а двом атакуючим півзахисникам, Забітцеру та Мусіале, дісталися, відповідно, позиції лівого дефа та опорного хава. Аді Хюттер також недорахувався трьох важливих гравців: Бенсебаіні відбув до збірної Алжиру, Закарія підхопив коронавірус, а найкращий снайпер «Бору» Хофманн лікує коліно. Втрати серйозні, але з баварськими, звичайно, непорівнянні.

Незважаючи на несприятливі вступні, господарі домінували пів тайму та підкріпили свою перевагу голом Левандовського, якому асистував, звичайно ж, Мюллер. Але варто було «ротен» трохи розслабитися, як гості вибралися в контратаку, наприкінці якої Кімміх невдало зрізав м’яч Нойхаусу на забійну позицію. Це був перший удар по воротах Ульрайха, другий відбувся за чотири хвилини і теж став результативним – Нетц подав від прапорця точно на голову Лайнеру.

Далі гра набула двогострого характеру – ще до перерви Ульрайх насилу відбив постріл Емболо, а Левандовський з найгострішого кута влучив у штангу. У другому таймі гості огризалися рідше, але, зазначимо, Хюттер робив заміни переважно атакуючого характеру – на поле вийшли Плеа, Херрманн, Бенеш і Тюрам. Нагельсманну ж реально посилити гру було ніким. У запасі були дев’ять гравців «Баварії II», жоден з яких не зіграв жодної хвилини в Бундеслізі.

Герр Юліан все ж таки зробив дві рокіровки, але цікаві вони виявилися зовсім не в ігровому плані. Пауль Ваннер у 16 років 15 днів став наймолодшим гравцем «Баварії» у Бундеслізі та другим в історії турніру взагалі – після Юссуфа Мукоко, який дебютував у складі дортмундської «Боруссії» у 16 років 1 день. Одночасно з Ваннером у гру вступив Лукас Копадо – напевно, на особисте прохання присутнього на лаві запасних спортивного директора «Баварії» Хасана Саліхаміджича, який є дядьком 18-річному форвардові.

Прикрасив тур та поєдинок за участю іншої «Бору», яка також здобула вольову перемогу – нехай і над суперником простіше, зате складнішу. Взагалі, риса «створювати собі труднощі, щоб потім їх героїчно долати» зберігається в генах дортмундської «Боруссії», незважаючи на зміну тренерів та виконавців. Ось і у Франкфурті «джмелі», почавши з вражаючого натиску, пропустили в першій же «оборотці». При подачі Костича зі штрафного жодний з натовпу оборони не завадив пробити Борре. Через вісім хвилин Ройс, який прибіг на допомогу захисту, невдало прийняв м’яч, який відскочив під удар того ж Борре. Ця «двоєчка» приголомшила гостей, і рахунок міг стати великим. Ндіка, замикаючи простріл Ліндстрема, потряс штангу, а Борре, що вискочив під кутом наодинці, пальнув у бічну сітку. Тільки наприкінці тайму «чорно-жовті» прийшли до тями. Трап дивом відбив удар Хуммельса, а Мален додав у ліву стійку.

«Айнтрахт» у своїй бундесліговій історії лише одного разу програвав домашній матч, у якому йшов на перерву з перевагою у два м’ячі – 17 жовтня 1998 року «Баєру» з рахунком 2:3. І питання щодо повтору міг вже на 47-й хвилині зняти з порядку денного Ліндстрем. Данець, гарно прокинувши м’яч між ніг Джану, вийшов на рандеву з Кобелем, але пробив прямо в голкіпера. У «Боруссії» ж в атаці мало що ладилося, особливо у Холанда, який лупцював повз «рамці» з таких позицій, звідки зазвичай потрапляє із заплющеними очима.

Переломити ситуацію дортмундцям допомогли перша заміна Марко Розе та зміна «амплуа» Холандом. Норвежець, усвідомивши, що сьогодні для нього не ударний день, видав чудовий проникний пас в штрафну свіжовийшовшому Азару. І «орли», які до цього оборонялися холоднокровно і активно, занервували, стали притискатися до своїх воріт і скотилися до пасивного утримання мінімального переможного рахунку. А у результаті не втримали й нічию.

Цікаво, що тепер уже у «Боруссії» вийшло те, чого, за ідеєю, не мало вийти. Беллінгем головою переправив у сітку навіс Меньє, адже гра на «другому поверсі» не належить до сильних якостей англійського хавбека. Дауд же взагалі забиває на великі свята: попередній результативний удар він завдав 27 лютого минулого року в матчі з «Армінією».

Юрій ОКУНЬ

Цифри і факти

• «Баварія» забила у 65-му матчі поспіль та повторила свій же рекорд турніру, встановлений у 2012-14 роках. Середній вік стартового складу «Уніона» у поєдинку з «Баєром» склав 30 років – це найстаріша основа історії Бундесліги. «Армінія» завершила внічию вісім із 18 матчів зі старту чемпіонату – теж рекорд ліги.
  • «Герта» стала 11-ю командою, яка пропустила в Бундеслізі 2000 голів (1302 матчі). Дортмундська «Боруссія» – сьомою, у воротах якої м’яч побував 2600 разів (1850 ігор), після «Вердера» – 2833 (1934), «Айнтрахта» – 2760 (1782), «Штутгарта» – 2714 (1850), «Гамбурга» – 2662 (1866), «Боруссії» М – 2650 (1824) і «Шальке» – 2607 (1798).
  • «Хоффенхайм» обіграв «Аугсбург» 13-й раз, дортмундська «Боруссія» – «Айнтрахт» – 47-й, для обох клубів це найбільша кількість перемог у протистоянні з будь-яким суперником із Бундесліги. «Штутгарт» у поточному чемпіонаті вже задіяв 32 футболістів – це клубний рекорд.
  • Сідні Ребігер у 16 років 255 днів став наймолодшим футболістом «Лейпцига» у Бундеслізі. Юссуф Поульсен першим із польових гравців досяг позначки у 150 матчів за «биків» в чемпіонатах Німеччини (у воротаря Петера Гулаші – 181 гра).
  • Роберт Левандовський відкрив рахунок у 72-му матчі Бундесліги і, обігнавши Манфреда Бургсмюллера, вийшов за цим показником на третє місце. Попереду лише Герд Мюллер та Клаус Фішер, у яких по 86 таких поєдинків.