Баскетбол

Ціна останньої секунди

Украина – Венгрия. Вячеславу Петрову мешают Бенедек Варади и Акош Келлер. Фото fbu.ua

У відборі на Євробаскет-2021 українці на чолі з Айнарсом Багатскісом стартували з яскравої перемоги у Граці, а потім програли в Запоріжжі угорцям на останній секунді.

Читати цю статтю на русском языке

Безумовним фаворитом поєдинку у другому за величиною місті Австрії вважалася команда України, тим більше, що господарі не змогли залучити з китайського чемпіонату свого головного «легіонера» Сільвена Ландесберга, а безпосередньо перед поєдинком із-за пошкодження вибув з ладу досвідчений центровий німецького «Ольденбурга» Рашид Махалбашіч.

У цій ситуації австрійці, як й обіцяв їх тренер Рауль Корнер, максимально зосередили зусилля на командній грі. Більшу частину стартової чверті вони досить впевнено стримували гостей та лише під кінець чверті наша команда відірвалася на п’ять очок.

По ходу другої чверті українці збільшили перевагу до 13 очок, але зберегти цей відрив їм не вдалося. Австрійці завдяки високій швидкості та реалізації зуміли до великої перерви повернути різницю до тих же п’яти очок.

У стратегічно важливої третьої чверті дався більш вищий клас наших баскетболістів, які суттєво випереджали австрійців у реалізації та на підборах. Й навіть більша кількість втрат не вплинула на хід поєдинку. Так що до заключній десятихвилинці команда Айнарса Багатскіса приплюсувала до загальної різниці ще 11 очок.

Яскравих барв грі додали ефектні данки у виконанні В’ячеслава Боброва, дуже корисно зіграв Віталій Зотов, для якого це був дебютний матч у складі національної команди. У австрійців під час відсутності інших лідерів очікувано кращим став захисник Богіч Вуйошевич з «Капфенберга», який найбільше попсував нервів Айнарсу Багатскісу й гравцям «Київ-Баскета» у поєдинках кваліфікації Ліги чемпіонів. Втім, його активності не вистачило щоб переломити хід розвитку подій.

Навіть без центрового «Барселони» Артема Пустового, який не дограв через перебір ліміту фолів, наша збірна стримала наполегливі спроби суперника відігратися на останніх хвилинах, а триочковий Максима Пустозвонова й данк В’ячеслава Боброва встановили переможну крапку (88:73). Загалом, офіційний дебют Айнарса Багатскіса на чолі збірної України вдався на славу.

«Ми знали, що Рашид Махалбашіч не зіграє в цьому матчі, – зазначив Багатскіс. – Це все змінило для нас. Головним завданням захисту стала нейтралізація триочкових кидків, тому що Австрія є небезпечною й без Махалбашіча. Потрібно було використовувати різні види захисту, не дозволяти суперникові вільні дальні кидки. І саме за рахунок дальніх кидків Австрія трималася у грі в першій половині. Ми допустили деякі необов’язкові помилки, втрачали м’яч, що дозволило супернику чіплятися за шанси. У другій половині наш баскетбол був якісним, хоча в цілому ми контролювали гру майже весь час. Бажаю їй успіху, за винятком другої гри проти нас».

«Вітаю Україну. Протягом 40 хвилин вони грали краще, – зазначив наставник австрійців Рауль Корнер. – Ми знали, що нам потрібно закрити «фарбу» настільки, наскільки це можливо. Вважаю, що в цьому аспекті попрацювали добре, але суперники отримали зручні кидки. Нам довелося вибирати між закриттям «фарби» або периметра. Українці знайшли потрібний баланс. У них досить таланту, щоб знаходити відкритих гравців на триочкової дузі й при цьому зберігати впевнену присутність у «фарбі». Це хороший досвід для нас. Ми зробили на один підбір у нападі більше, ніж Україна. Це говорить про те, як ми боролися й наскільки сильно хотіли чинити опір супернику. Однак варто визнати, що талант гравців збірної України вирішив гру».

У паралельному матчі групи Угорщина несподівано перемогла Словенію (77:75), так що наступна відбіркова гра – очний поєдинок з угорцями за лідерство. Цікаво, що в ролі телекоментатора запорізького матчу виступив центровий В’ячеслав Кравцов, який прилетів з далекої Японії, але не потрапив до заявки. На матч з угорцями Айнарс Багатскіс вирішив не змінювати переможний склад: «Я дуже вдячний всім хлопцям, хто відгукнувся на виклик збірної, хто провів з нами перші збори в Києві. Залишити той же склад, яким ми грали в Австрії, це було моїм тренерським рішенням. Я не прихильник того, щоб відразу після виграного матчу та хорошої гри щось міняти. Тим більше, на нашу думку, саме такий склад гравців краще відповідає поєдинку проти такого суперника, як Угорщина. Хлопці, які не потрапили до складу, відреагували на це професійно. Вони нам дуже допомогли, тренуючись з командою, своїм правильним робочим настроєм, навіть своєю присутністю. Яким би не був результат, вони внесли свій вклад. Я скажу більше, Слава Кравцов, один із стрижневих гравців команди протягом багатьох років залишається важливим для нас й в чомусь моїм помічником. Для молодих хлопців, я впевнений, ці дні разом з командою – прекрасний шанс відчути атмосферу збірної, робочий ритм команди. Під час наступних «вікон» у них та у тих, хто потрапив до розширеного списку, буде шанс проявити себе».

На матчі в Запоріжжі наша збірна повернулася до жовтої домашньої форми, залишивши у минулому білу. Гра з командою Угорщини під керівництвом хорвата Стояна Івковича пройшла набагато більш напруженою, ніж очікувалося. Протягом усіх сорока хвилин суперники демонстрували рівну гру. Стартове вкидання виграли гості й відкрили рахунок данком Келлера. Перші очки для нашої збірної приніс Артем Пустовий, який двічі поспіль вийшов на лінію штрафних та у трьох спробах з чотирьох був точний. З гри підопічні Багатскіса зуміли набрати перші очки лише на 3-ї хвилині – знову відзначився Пустовий. Незабаром Віталій Зотов, який з’явився на паркеті на зміну капітану Денису Лукашову, потрапив триочковий кидок й Україна повела у чотири очки. Але непоступливі угорці у відрив нас не відпустили і стартовий період вийшов не дуже результативним (14:10).

У другій чверті команди продовжили грати з максимальним акцентом на захист, без швидких відривів та переважно атакуючи з-під кошика. Й вдавалося обом збірним це майже з однаковим відсотком реалізації. Ефективно грав бігмен нашої команди В’ячеслав Бобров – й асистував в атаці Пустовому, й допомагав у захисті, заблокувавши кидок угорця Вараді. Завершилася перша половина матчу за майже рівному рахунку – 30:28 на користь українців.

На старті третьої чверті Бобров й Пустової помінялися місцями та вже наш центровий віддав хорошу передачу під данк від Боброва. Але такі яскраві епізоди траплялися рідка, так як угорці читали нашу гру й не залишали вільних зон. З іншого боку, гості частенько промахувалися, так що третій відрізок також вийшов рівним (18:19) та 48:47 за сумою трьох чвертей.

У заключному таймі ані українці, ані угорці не зуміли оформити ривок та доля гри вирішувалася на останніх секундах матчу. Володимир Герун реалізував два штрафних за чотири секунди до кінця основного часу та, здавалося, перевів гру у овертайм. Однак у швидкій атаці Давид Войвода та Акош Келлер розіграли просту комбінацію й набрали ще два бали, залишивши нашій команді примарні шанси на порятунок. Створити диво за дві десяті секунди, на жаль, не вдалося (60:62).

«Ми випадали з гри по кілька хвилин і в результаті приймали невірні рішення, – прокоментував Багатскіс. – Також команда не зберігала концентрацію у багатьох ситуаціях. Ми дуже багато мазали, на відміну від угорців, які кидали точно, навіть коли не бачили кільця. Виконання установок й стабільність – дуже важливі речі під час гри. Ми засмучені й спустошені цією поразкою. Хочу сказати спасибі за ці прекрасні три дні в Запоріжжі. Тут були неймовірні атмосфера та фанати. Це баскетбол, і поразки трапляються, як би це не було прикро. Ми побачили, де у нас є проблеми, особливо, коли команда суперника грає розумно, збиває темп та змушує нас грати у позиційний баскетбол. Тоді у нас з’являються певні проблеми. У нас є дуже гарні великі гравці – вони набрали дві третини командних очок у матчі з угорцями. Але баскетбол починається з маленьких гравців – нам не вистачало продуктивності задньої лінії. Дуже не вистачало Мішули й Санона. Їх енергія дала б нам швидкий перехід до нападу, ми могли б прискорювати гру».

Після поразки від угорців збірна України розташувалася на другій сходинці відбіркового квартету. Поразка образлива, але це не трагедія. Благо, формат турніру дуже лояльний, й далі пройдуть три команди з чотирьох. Хоча, зрозуміло, чим вище місце займеш, тим легше буде на наступній стадії. Відбіркова кампанія відновиться у листопаді.