БіатлонІнші

Солірують Екгофф та Фійон Має

Нове Место. На финише последней в карьере гонки Ондржей Моравец прослезился в объятиях дочери и сына. Фото biathlonworld.com

На другому чеському етапі норвежка Тіріль Екгофф і француз Кентен Фійон Має видали переможні дублі, а естафети виграли Норвегія та Швеція. Біатлонний світ дивується – IBU оголосив про відсторонення від змагань на рік чергового порушника антидопінгових правил, і це не росіянин.

Читати цю статтю на русском языке

Латвійський біатлоніст Андрейс Расторгуєвс тричі за рік не повідомив про своє місцезнаходження, таким чином порушивши Всесвітній антидопінговий кодекс. Відповідно до міжнародних правил, всі спортсмени зобов’язані реєструвати і докладно описувати своє місцезнаходження, щоб в будь-який момент їх можна було знайти для тестування поза змаганнями. У 32-річного латвійця, що входить в топ-25 світового рейтингу, є всього два тижні, щоб оскаржити своє відсторонення. В іншому випадку він проведе Олімпіаду-2022 перед телевізором.

Дев’ятий етап Кубка світу став історичним для Фійона Має, який вперше виграв спринтерську гонку. Потім француз повторив свій успіх в пасьюті та також вперше зробив переможний дубль, завдяки чому піднявся на третю сходинку загального заліку.

Кращими результатами наших біатлоністів в особистих гонках на дев’ятому етапі є 23-е місце Дмитра Підручного в пасьюті та п’ятий час Юлії Джими, яка на півхвилини відстала від переможниці спринту.

Головною персоною чеських стартів стала феноменальна Тіріль Екгофф. Гарантувавши собі Кришталевий глобус у спринті, норвежка продовжує завидну серію тріумфів у всіх гонках, на які її заявляють тренери. Екгофф перемогла в шостому поспіль спринті і перевершила досягнення німкені Магдалени Нойнер, яка з січня по березень 2012-го виграла п’ять таких стартів.

На наступний день Екгофф в домінуючому стилі блищала в пасьюті і фактично залишила гонку без інтриги. При цьому вона побила рекорд норвежки Тури Бергер, яка в сезоні-2012/13 була першою на одинадцяти гонках, а в запасі у Тіріль залишається ще один етап.

Здобувши дванадцяту перемогу в сезоні, Екгофф стала недосяжною для суперниць і достроково застовпила за собою перший титул володарки Великого кришталевого глобуса. Вона сама приголомшена таким успіхом: «Зараз я на хвилі успіху. У баскетболі цей феномен називається hot hand. Думаю, зараз це відноситься до мене, тому дуже вдячна долі. Я застала в біатлоні Туру Бергер, виступала і росла поруч з нею в одній команді, багато чому у неї навчилася і сподіваюся, що коли-небудь стану такою ж сильною, як і вона. У тому, що я стала така гарна, є і її заслуга. Для мене дуже цінно перевершити досягнення Тури по кількості перемог за сезон. Я буду щосили намагатися, щоб стати найуспішнішою норвезькою біатлоністкою в історії», – поділилася планами Екгофф.

У заключній класичній змішаній естафеті сезону гросмейстерську перемогу здобула, зрозуміло, Норвегія. Починаючи з Екгофф, скандинавський квартет на кожному відрізку нарощував свою перевагу і в підсумку випередив найближчих суперників – Італію та Швецію – на хвилину з лишком.

Для українців естафета видалася черговим втраченим шансом. Дарія Блашко, яка стартувала, змусила на рубежі понервувати, але обійшлася без штрафів і передала естафету дев’ятою. Джима, яка перебуває в хорошій формі, догодила у вітровий порив на лежанні, що відгукнулось штрафним колом, проте за рахунок швидкості ходу Юлія повернула дев’яту позицію. Ідеальний етап провів свіжий Артем Прима і підняв команду до лідируючої п’ятірки, а Дмитро Підручний впевнено виграв у американця Лейфа Нордгрен дуель за п’яте-шосте місця.

Перервати норвезьку гегемонію вдалося Швеції. Завдяки божевільному ривку на 400 метрів Себастьян Самуельссон зумів обігнати Стурлу Легрейда на фінішній прямій і разом з Лінн Перссон виграв сингл-мікст. Норвезька команда фінішувала другою, але одночасно виграла Кришталевий глобус у заліку змішаних естафет, обійшовши Францію. Сенсацію піднесли американці Сьюзан Данклі та Шон Доерті – вперше за чотири роки представники США піднялися на п’єдестал Кубка світу. Претендували на нього і українці. Здорово провела гонку Анастасія Меркушина, проте її напарник Богдан Цимбал зайшов на штрафне коло, і в підсумку ми задовольнялися десятим місцем.

Чеський етап завершився на сентиментальній ноті: про завершення професійної кар’єри, розпочатої в далекому 2003 році, оголосив Ондржей Моравець. У великому біатлоні 36-річний чех провів півжиття. Він став триразовим призером Олімпіади в Сочі-2014 («срібло» в гонці переслідування та змішаній естафеті, «бронза» в мас-старті), чемпіоном світу-2015 в змішаній естафеті, дворазовим срібним та триразовим бронзовим призером чемпіонатів світу, володарем 14 особистих нагород (1+4+9) в рамках Кубка світу. Після фінішу в 410-й гонці Кубка світу Ондра розчулився до сліз, коли його обняли дружина Вероніка, дочка Розалія та син Ондржей. «Я ні про що не шкодую, – сказав Моравець. – Я пройшов довгий шлях і багатьом пожертвував, але до мене повернулося ще більше».

Всі крапки над «і» в сезоні розставить заключний етап Кубка світу, який пройде 19-21 березня в шведському Естерсунді.